Köşe Yazıları

Doğadan Öğrenelim

Dün Ögleden sonra is dönüsü coktandir erteledigim bahcedeki cit bitkilerini budama isine koyuldum.Yedi yil önce ektigimiz fideler agac boyu olmuslar.Dallari fazla saga sola uzadigindan komsularlan ortak kullanim alanlarina sarkmislardi.Gecen sert kis normalde dört mevsim yesil kalan yapraklarini kahverengiye cevirmis hatta kurutmustu.Neyse büyük bir isgüzarlikla giristim kesmeye, kisaltmaya, budamaya. Bir süre sonra yerlerde yatan kesilmis dallar nerdeyse kesilmeyenlerden fazlaydi. Dogrumu yaptim bilmiyorum. Hem zamaninda yapmam gereken isi erteleyerek budamayi gec yaptim,hem biraz fazla kisalttim galiba. Tomurcuga durmus, yakinda tekrar yeserecek bir sürü dal yerlerde yatiyor simdi. Umarim bu hatam yedi yillik emegimizin ve güzelim agaclarin sonu olmaz.
Doga böyledir iste; kendisine yapilan yanlisa hemen tepki verir. Ondan degilmidirki yok olan ormanlar,nesli tükenen hayvanlar,kirlenen yer alti ve üstü sulari,hava kirliligi ve zararli gaz salinimlari yüzünden yasanam küresel isinma, Buzullarin erimesiyle denizlerde bozulan tuz dengesi ve buna bagli bir sürü olumsuzluklar,sayabilinecek daha bir cok felaketler. Dogada dengeleri bozunca daha nelerin olabilecegini tahmin etmek icin artik kahin olmaya gerek yok.
Doganin bir parcasi olan insan ve onun olusturdugu toplumsal yasam kosullari, kurallarida dengeleren oynandiginda sarsintilara yol acar.Toplum olabilmek icin öncelikle birbiriyle empati kurabilen,iletisim kurabilen yani bizi diger canlilardan ayiran özellikleri kendimizde toplamis olmamiz gerekir.Aksi halde bir topluluk degil sadece bir sürü oluruz.Bizim bir yolumuz var; dini sevgi, isigi ilim, kabesi insan, yaratani bu evren olan savassiz, sömürüsüz, yarin yanagindan baska herseyin ortak oldugu bir gelecek icin calisan, doga dostu kamil insan yetistirmek. Böyle bir yola sahip bizlerin baska insan topluluklarina ragmen 1:0 önde basladigimizi söylemeliyim.Gecmisimizde üc dört kusak geriye gittigimizde bir cogumuz nerdeyse bir aileden cikmis, ortak bir tarihi,dili,gelenekleri,Kültürü paylasan, bir bütünün tek tek parcalariyiz.Bir orman gibi kardes, bir agac gibi tek ve hür.
Ama bizde dogruyu bilipte yapmayan bir seytan tüyü var.Benim agaclarin basina gelenleri bir Ziraatci yapti mesela.Ama benim en kötü sartlarda bir kac agac satin alip tekrar yerlerine dikme sansim var.Umarim buna gerek kalmaz.Ama kendi icimizde yaptigimiz daha dogru,daha güzeli yakalama mücadelemizde birbirimize cok acimasiz davranmiyalim bence. Örgütlü mücadele bir sürec isidir,bir bayrak yarisidir, biri gider digeri devam eder.Burada yapilan yanlis budamalar,dislamalar,bizlere yakismayan davranislarlan insani insan kilan tek farkliligi iletisim kurma ve empati yapma ortamini ortadan kaldirmalar bizi toplum olmaktan cikarir.Bir daha geri dönüsü olmayan sonuclara sebebiyet verebilir.Toplumu rahatsiz eden sorunlar zamaninda cözülmeyincede etkileri ortak mücadeleye hasar verir.Biz bunlarin hepsini biliriz ama zamaninda yapmayiz, keserken asiriya kacariz, kas yapayim derken göz cikaririz,sanki yerine yenisi satin alinabilirmis gibi ucuz harcariz birbirimizi,16 yillik emege yazik ederiz.
Bir doktor önemli bir hata yaptiginda hastasini ölüme sürükler. Bir avukat sucsuz bir sanigi dogru savunamazsa ipe gönderir. Bir toplumu yöneten veya yönlendirenler o toplumun degerleriyle oynarlarsa bütün bir toplulugu yok ederler.Bildiklerimizi hayata dogru isleyelim dahada gec olmadan…
Ercan Atmaca

Facebook Yorumları

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close