Köşe Yazıları

BİZDE BARIŞ BÖYLE OLMUŞTU

Bugün, yillar öncesinde, yani daha dogrusu bundan 32 yil önce yasanmis bir olayi, son olarak köyümüzdeki yasanan üzücü olaya, belkide bir paralel kurarak, anlatmak istedim.

Istedim cünkü, cözümsüz gibi görünen arayislar, herkesin seferber olup, farkli farkli fikirler, düsünceler üretip, belkide hicte sandigimiz gibi zor cözülecek bir olayin olmadigini, sadece diyaloglan taraflarin bir araya gelip hal etmesi gereken, bir mesele oldugunu düsünüyorum.

Sakin yanlis anlasilmasin, saldiri bencede cok ciddi, cok üzücü, tepki gösterilmesi ve kinanmasi gereken bir olaydir. Saldiriyi hic bir vicdan kabul ve tasvip edemez. Bunun mutlaka bir sekilde kapanmasi lazim. Burda herkeslen hemfikirim. Yanliz metodu nasil olacak, onu konusup tartismaliyiz.

Simdi hikayeme gelmek istiyorum.
Henüz 5 ? 6 yaslarinda iken, zamanin kosulari, biz cocuklari annelerinden babalarinda ayirip, amcalari ve dayilarina emanet edip, ekmek kavgasi vermek icin bir cok insanimizi yabanci ülkelere savurup, silayi yasatti ve yasatiyor. Suna eminim, hemen hemen benim kusagimdan olan her gurbetci bu durumu yasamistir.

Olaylar varki, ömür boyu hafizalardan silinemez; yasandigi an cocuk olunsa bile!

Birgün, ne yazikki halende yasaniyor, iki yetiskin insanin öz akraba olmalarina ragmen, ot, cayir, hayvan meselesi yüzünden baslayan kücük bir tartismaylan büyüyerek kavgaya dönüsen ve ne yazikki, müdahalenin gec olmasindan dolayi, birbirine büyük darbeler vurulana dek, olayin seyircisi olmustum.
Kavgalilari yaralari tazeyken yatistirmak tabiiki mümkün olmadigindan, o zamanin mantigi iste, kavgada galip gelmis olani köyden uzaklastirip, araya biraz zaman koyup, tarftarlarin sakinlestigi ve untulmus bir ani bulup, öylece köye geri dönmesini saglamakti.

Tam böyle bir ani yakaladigini sanip köye dönüs hazirligindaiken, haberi alan diger taraf, yani kavgada yenik düsen, silahlanip adamin yolununu bekler. Asagi Sörükten yürüyerek köyüne yaklasan adam, kendisine dogrutulmus silah seslerini duyunca büyük sok yasar ve korkudan canini kurtarmak icin kendisini köyde eminiyete atana dek kursun yagmuru altinda kosar.
Köyün yasli ve saygin insanlarimizin müdahalesi sonucu, can kaybi yasanmadan olay biter. Biter ama, daha son nokta konulmamisti.
Cünkü bunun intikamin olmasi gerekiyordu. Silah sikanin bir sekilde cezalandirilmasi lazimdi. Ya sikayet edilip adalete teslim olmasi yada köyü terketmesi gerekecekti. Bunda kararli olan adam bu kararin sonucunu Karliova´ya gidip, verilen zamani bekleyip oradan gelismeleri izleyecekti.

Ültimatonun yaklasmasiylan köyü terketmek icin hazirligini gören diger tarafin durumunu kabulenmeyen ve buna müdahale etmek isteyen rahmetli yasli ninemiz, Karliova yoluna düser, adami insafa davet edip, aileye sürgünü yasatma israrindan vazgecmesini saglar.
Nitekim ninemizin hatiri sayildigindan, adam tutumundan vazgecer ve barisa hazir oldugunu söyler.

Taraftarlarin vekaletleri belirlenir: Silah kullananin vekili yasca büyügü olan amcasinin oglu olur. Kursun yagmuruna tutulanin ise, iyi iliskilerinden dolayi, asagi Sörükün agalarindan bir vekili ve yakinlari olurlar. Daha cocuk oldugumdan bu muhasebenin yapildigi mekana alinmamistim.
Bu tür baristirma sekline sadece kirik bir pencerenin kücük araligindan seyirederek tanik olmam mümkündü.
Silah sikan özür dilemek icin adamin ellerinden ayaklarindan öper ve yerinde oturur. Vekiler ise bu barisin bedelini bicer ve pazarligini yaparlar. Bunlari tabiiki yillar sonra büyüklerimden duyarim.

Adamin vekileri olayda kullanilmis silahi isterler.

Ben bunu su an yazarken belki kimse dikkate almayacak, ama bunun ne kadar agir bir bedel oldugunu diger tarafin vekili hemen anlar ve itiraz eder. Silahi degil de, o´nun karsiliginda var olan bir kac inek ve 40 Koyunu vermek ister. Silahin madi degeri asla o kadar yüksek degil ama anlami toplumuzda cok agir basar. Silah demek namus demekti. Belki ailenin kizi olmus olsaydi, kesinliklen inaniyorum kizlarini isteyecekti. Ama, simdi böyle düsünüyorum, kizlari olmadigindan dolayi silahi istediler?
ve nitekim istediklerini aldilar. Bedel ödenmis ve baris saglanmisti?

Animi anlatirken isim vermek istemedim.Belki yazdiklarimi okuyamacaklar ama illede bir gün söyle veya böyle duyacaklardir. Amacim yillar sonra yarayi desip insanlarda izler birakmak degildir, yaptiysam özürüm olsun. Halen bu insanlar yasiyor ve köyde akraba ve komsuluk iliskileri vardir. Bir anlik bosta bulunup yapilmayan sey yoktur. Eminim duyduklarinda gülüp gececeklerdir. Nasil böyle bir seye firsat verdiklerini kendilerince sorgulayacaklardir.

Paralele gelince?

?magdur olan, saldiriya ugrayan biziz. Bedel ödenecekse tabiiki ödeyen taraf biz olmamaliyiz. Hele hele onlarin istedigi bedel asla sözkonusu olamaz ve bunu kesinliklen bilmeleri lazim.

Kim söylemis bilmiyorum ama Hasan´dan duymustum: ?Diyalogun bittigi yerde savas cikar?. Insanin dogasinda ne yazikki var. Sözlerlen kendimizi ifade edemedigimizde kaba kuvvete basvururuz. Illede birilerin aci cekmesi lazim yoksa tatmin olmak imkansiz.
Önemli olan olaylari yatistiracak, gerginligi ortadan kaldirip huzurlu bir ortamin veya bunun sartlarin uygun oldugu bir ortami yaratcak birilerin olmasidir. Yasli ninemizin hikayemdeki diyalog ortamini yarattigi gibi.

Iki köy arasinda´da bu böyle olmali. Önce hazirlikli bir sekilde, diyaloglan sorunun üstüne gidip, konusma ortamini hazirlayip, secilmis üc bes vekil ilen karsi taraf insanlariylan, soruna cözüm getirmektir. Bunu bir veya iki kez denersin, olmasa iste o zaman harekete gecilir, tepki konulur. Inanin böyle bir durumda hic bir köylümüz kimseyi yanliz birakmaz. Birakmiyorda zaten. Bakiniz herkes duyarlilik gösterip dayanisma icerisindedir. Dogru olanida yapiyor. Yasal hakkimizi arayip, yetkililerin devreye girmesini talep ediyoruz. Mutlaka bunlarin icindede akli basinda insanlari ve yaptiklari zorbaliga karsi olanlarida vardir. Genellestirip, herkes kötüdür, kültürsüz anlayissiz ve kaba kuvvetten yanadir dememek lazim. Muhataplari karsimiza alip vicdanlarina seslenmek gerekiyor.

Dilerim baris sadece bizim degilde, herkesin dilegidir. Buna bizim ihtiyacimiz oldugu gibi herkesin olmasini diler, sevgi ve saygilarimi illetirim.

Facebook Yorumları

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close